متن تمرین سخنرانی-متن سخنرانی-بیان موثر-فرشید پاک نژاد

متن تمرین سخنرانی

متن تمرین سخنرانی خوب به ما کمک می کند تا یک ارائه قوی و تاثیر گذار داشته باشیم. حالا سوال پیش می آید که اصلا متن سخنرانی باید داشته باشیم؟ اگر مقالات گذشته ما را دنبال کرده باشید در مورد متن سخنرانی، کامل اشاره کردم که متن سخنرانی خوب است یا نه

بیشتر بخوانید: نمونه متن سخنرانی

هدف شما از سخنرانی 

اولین مرحله از اینکه شما می خواهید متن سخنرانی خودتان را بنوسید این است که باید هدف خودتان را مشخص کنید از سخنرانی چه چیز است و چه چیزی نیست. این به ما کمک می کند تا ما اصول نوشتن متن سخنرانی خودمان را رعایت کنیم. هدف هر کسی نسبت به موضوع سخنرانی که دارد متفاوت است . پس همین الان قلم و خودکار بیاورید و هدف از سخنرانی خودتان را روی یک برگه بزرگ و شفاف بنویسید و بعد ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: نمونه متن سخنرانی در جلسات

تماس چشمی در متن تمرین سخنرانی 

یادمان باشد به عنوان یک نکته اصلی که وقتی ما می خواهیم از متن سخنرانی استفاده کنیم معنای آن این نیست که باید کلمه کلمه از روی متن بخوانیم. معنای متن سخنرانی یعنی اینکه ما نکات اصلی و سر تیترهایی که مهم هستند به عنوان یک یادداشت روی برگه یادداشت می نویسیم و سخنرانی خودمان را جذاب تر می کنیم. 

تذکر: زمانی ما متن سخنرانی خودمان را کلمه به کلمه از روی برگه می خوانیم که می خواهیم یک تبصره یک موضوعی مهمی بیان کنیم که نمی توانیم یک کلمه را جا بیاندازیم در غیر این صورت شما مجاز به استفاده از متن سخنرانی نیستید. چون اگر تمام کلمات را از روی متن سخنرانی بخوانید:

1 تماس چشمی را به کلی از دست می دهید و یک سخنرانی بی روح خواهید داشت. 

2 مخاطبان را از دست می دهید و باعث همهمه در سالن یا جلسات می شود. 

3 جلب توجه مخاطب به طور کامل از دست می رود. و اگر جلب توجه مخاطب از دست برود دیگر محال است که بتوانید جلب توجه را بالا بیاورید.

بیشتر بخوانید: شروع سخنرانی 

زبان بدن در متن تمرین سخنرانی 

پس ما متوجه شدیم که چرا باید از یادداشت ها هنگام سخنرانی استفاده کنیم. یکی از مزایای یادداشت نسبت به متن کامل سخنرانی این است که وقتی شما متن کامل را روخوانی می کنید زبان بدن نخواهید داشت و مخاطب بعد از چند دقیقه دیگر به حرف های شما توجه نمی کند چون فکر می کند که شما 

1 به موضوع تسلط کامل ندارید.

2 اطلاعات کافی ندارید. 

متن تمرین سخنرانی

و این باور را در مخاطب شما به وجود می آورد که شما یک آدم غیر حرفه ای هستید. حتی اگر بسیار حرفه ای باشید ولی این قضاوت مخاطب است که همیشه منفی تفسیر می شود. پس حواس ما باید به این نکته باشد که: زبان بدن مناسبی موقع سخنرانی داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: زبان بدن در سخنرانی

متن تمرین سخنرانی

تمرین نحوه ارائه سخنرانی 

تا الان که متوجه شده ایم که چرا نباید تا حدالامکان از متن سخنرانی استفاده کنیم تمرینی برای شما قرار داده ام تا بتوانید یک متن سخنرانی عالی وجذاب ارائه دهید:

مرحله اول این است که شما کل متن سخنرانی خودتان را کلمه به کلمه بنویسید.

مرحله دوم: تمرین متن سخنرانی ( من خودم برای تمرین متن سخنرانی خودم برای شروع : 40 مرتبه، میانه صحبت: 20 مرتبه و پایان سخنرانی:40 مرتبه)

انجام می دهم . شاید برای شما سوال پیش بیاد که جرا شروع و پایان سخنرانی 40 مرتبه باید تمرین کنیم. چون شروع و پایان سخنرانی جلب توجه مخاطب به صورت ناخودآگاه بالا است. و ما باید اینقدر شروع و پایان را تمرین کنیم تا به صورت ناخودآگاه بتوانیم سخنرانی کنیم. یعنی بدون فکر که اگر استرس و ترس ابتدای سخنرانی را نتوانستیم مدیریت کنیم بدون فکر کلمات را بتوانیم ادا کنیم. 

بعد از این مرحله به مرحله سوم و آخرین مرحله می رسیم: در مرحله سوم شما الان تسلط کامل دارید به متن سخنرانی و در این قسمت می توانید از یادداشت ها برای سخنرانی خودتان استفاده کنید( اگر فکر می کنید که فراموش می کنید) استفاده از یادداشت هم به این صورت است  که شما مجازید فقط یک کلمه را روی یک یادداشت بنویسید که اگر دچار فراموشی شدید کلمه کلیدی و مهم را نگاه می اندازید و ادامه صحبت به خاطر آورده می شود. 

مرسی که به مقاله متن تمرین سخنرانی توجه کردید. 

خوشحال می شوم نظرات شما دوستان عزیز را در کادر پایین داشته باشم 

پیروز، موفق و همواره بهترین خودتان باشید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

رفع خجولی و کمرویی

-آیا شما هم از اینکه نمی توانید افزایش درخواست حقوق به مدیر یا لایه های بالایی سازمانتان بدین کلافه هستید؟ 
-آیا بلدید به درخواست دیگران نه محکم بگویید که طرف مقابلتان از دست شما ناراحت نشود؟ 
با ما باشید با دوره صوتی رایگان رفع خجولی و کمرویی
close-link